Jakie wyposażenie powinno znajdować się w karetce pogotowia?

W momencie, gdy zdrowie i życie pacjenta są narażone na ryzyko, sprawnie działająca i kompletnie wyposażona karetka pogotowia staje się kluczowym narzędziem. To mobilne centrum medyczne, w którym specjalistyczne zaopatrzenie i praca wyszkolonego zespołu ma decydujący wpływ na szybkość i skuteczność udzielanej pomocy. Odpowiedni sprzęt ratowniczy medyczny to fundament każdej interwencji, której celem jest zapewnienie pacjentowi jak najlepszej opieki w najbardziej krytycznych momentach. W dzisiejszym wpisie przedstawimy, jakie są rodzaje ambulansów i co można znaleźć w każdym z nich.

Rodzaje i oznaczenia karetek pogotowia

Wyposażenie ambulansu jest dostosowywane do różnych rodzajów interwencji medycznych i specjalności. W rzeczywistości istnieje wiele wariantów karetek, które spełniają nieco inne funkcje. Każdy z nich został zaprojektowany i wyposażony w sposób dostosowany do konkretnych sytuacji medycznych i transportowych. Dobrze jest więc w pierwszej kolejności przedstawić, jakie są ich cechy charakterystyczne omawiając każdy rodzaj karetki po kolei.

Specjalistyczna S

Wariant S, powszechnie znany także jako “eska” to karetka specjalistyczna. Ambulans S pełni rolę karetki reanimacyjnej, używanej w przypadkach zagrożenia życia. Obsługiwany jest przez minimum trzyosobowy zespół, który składa się z przynajmniej jednego lekarza. Ze względu na swoje przeznaczenie ten rodzaj karetki posiada najbardziej rozbudowane wyposażenie oraz zaawansowaną aparaturę medyczną.

Podstawowa P

Karetka P to tzw. rodzaj podstawowy. Ambulans z takim oznaczeniem jest obsadzony co najmniej dwoma ratownikami lub pielęgniarkami. W odróżnieniu od wcześniej omawianego wariantu S lekarz nie jest wymagany w jego zespole. Znajdujące się w nim wyposażenie jest dostosowane do przypadków wypadków, urazów i zachorowań, które nie wskazują na zagrożenie życia, a więc nie wymagają zaawansowanej interwencji.

Transportowa T

Karetka T, czyli karetka transportowa, służy do przewozu poszkodowanych i chorych, których stan nie wymaga intensywnego nadzoru. Wykorzystywana jest zarówno w przypadku transportu międzyszpitalnego osób, jak i przewozu narządów czy krwi. W skład załogi najczęściej wchodzą kierowca oraz ratownik. Istnieje także rodzaj karetki transportowej lekarskiej, w której skład wchodzi lekarz. Tego typu ambulanse są dedykowane przewozowi pacjentów wymagających nadzoru medycznego.

Neonatologiczna N

Karetka N, czyli karetka neonatologiczna, została zaprojektowana specjalnie z myślą o transporcie noworodków i niemowląt do 1 roku życia. Choć pełni funkcję zbliżoną do karetek transportowych, charakteryzuje się wyposażeniem w sprzęt reanimacyjny. Dzięki temu może zapewnić odpowiednie wsparcie medyczne podczas transportu najmłodszych pacjentów.

Wyposażenie karetek pogotowia

wyposażenie karetki pogotowia

W kompletnym wyposażeniu karetki pogotowia ratunkowego, niezależnie od typu, znajdują się nieodzowne elementy. Są to m.in. nosze z systemem mocującym, stojak do kroplówek, krzesełko kardiologiczne, deska ortopedyczna, kamizelka Kendricka oraz materiały do zaopatrywania ran. Dodatkowo kluczowe elementy stanowią także defibrylator, respirator, pulsoksymetry, pompy infuzyjne oraz specjalistyczne narzędzia do unieruchamiania kończyn. To kompleksowy sprzęt dla ratowników medycznych, który umożliwia skuteczną i profesjonalną opiekę medyczną w różnorodnych sytuacjach.

Warianty specjalistyczne oprócz wyposażenia karetki podstawowej posiadają także narzędzia i technologie, które są niezbędne do świadczenia wysoko wyspecjalizowanej opieki medycznej w określonych sytuacjach. W zależności od potrzeby może ona być wyposażona w specjalistyczne urządzenia, takie jak ultrasonografy, defibrylatory z zaawansowanymi funkcjami kardiologicznymi, respiratory z możliwością intubacji, czy sprzęt do prowadzenia monitoringu ciśnienia wewnątrzczaszkowego.

Wyposażenie karetki transportowej (typu T) jest zdecydowanie bardziej ubogie w porównaniu z poprzednio omawianymi wariantami. Obejmuje ono nosze z systemami mocowania, podstawowe narzędzia medyczne, elementy higieniczne, systemy komunikacji i oświetlenie awaryjne, a także wygodne siedzenia dla personelu. Karetka transportowa lekarska może zawierać dodatkowy sprzęt medyczny.

Call Now Button

Adres:

ul. Morgowa 4 04-224 Warszawa woj. mazowieckie

Kontakt:

+48 22 844 30 30 viridian@viridian.com.pl Kontakt Polityka prywatności Blog

Godziny przyjęć:

pon-pt 8:00-16:00

Copyright © Viridian Polska Sp. z o.o.