Badanie holterem EKG - na czym polega i kto powinien je wykonać?

Choroby serca są o wiele powszechniejszym problemem, niż mogłoby się z początku wydawać. Według danych choroby układu krążenia z zatrważającą przewagą wygrywają w rankingach na najczęstsze przyczyny zgonów na świecie. Nieprzestrzeganie zdrowego trybu życia, stres, czy zażywanie używek – wszystko to sprawia, że serce staje się obciążone. Często ludzie nie zdają sobie sprawy z powagi ich stanu zdrowia. Lekceważą objawy, lub w ogóle nie zdają sobie sprawy z ich istnienia – często aż do momentu, w którym jest już za późno. Z tego powodu wykonywanie regularnych badań jest niezwykle ważne. Jednym z częstych badań diagnostycznych jest badanie holterem EKG. W dzisiejszym wpisie wytłumaczymy, na czym ono polega.

Holter EKG – co to jest?

ekg holter

Standardowe badanie elektrokardiograficzne, wykonywane w gabinecie lekarskim polega na rejestrowaniu elektrycznej aktywności serca za pomocą elektrod umieszczonych na ciele pacjenta. Jednak jest to ono bardzo krótkie i wykonywane w spoczynku. Dane uzyskane w jego wyniku często nie są kompletne, dlatego w celu bardziej szczegółowego badania EKG używa się holtera zapewniającego monitoring trwający znacznie dłuższy czas.

Holter EKG to niewielkie urządzenie wyglądem przypominające pudełko. To właśnie ono jest odpowiedzialne za zapisywanie informacji na temat pracy serca podczas trwania badania. Lekarz mocuje je zazwyczaj na pasku lub przypina do pasa pacjenta. Do holtera EKG przymocowane są elektrody, które są odpowiedzialne za rejestrowanie elektrycznej aktywności serca. Informacje te są następnie przekazywane do urządzenia i przechowywane w nim do odczytu przez lekarza. Badanie metodą Holtera pozwala na dokładną obserwację pracy serca podczas swobodnego wykonywania codziennych czynności. Jest to powszechnie stosowane narzędzie do wykrywania nieregularności rytmu serca i oceny potencjalnych problemów sercowych. Dzięki monitoringowi, który trwa nieprzerwanie (co najmniej) przez całą dobę, można uzyskać znacznie precyzyjniejsze i dokładniejsze wyniki, niż w przypadku krótkiego badania np. echa serca w gabinecie lekarskim.

Wskazania do badania holter EKG

Holter EKG wykorzystywany jest jako badanie diagnostyczne w wielu przypadkach podejrzeń problemów sercowych. Pozwala on wykryć różnego rodzaju zaburzenia rytmu, epizody migotania przedsionków czy innych nieregularności. Dlatego właśnie pacjenci skarżący się na ból w klatce piersiowej, duszność, zawroty głowy lub omdlenia, często dostają skierowanie na to badanie. Holter EKG nie jest jednak wykorzystywany tylko i wyłącznie w trakcie diagnozy. To bardzo ważne badanie także dla osób z wykrytymi już wadami lub chorobami, a także u tych, u których wszczepiono rozrusznik serca lub kardiowerter-defibrylator. Holter EKG umożliwia bowiem dostarczenie informacji o stanie serca, ewentualnych postępach podczas leczenia czy skuteczności zażywanych leków.

Jak wygląda badanie holterem EKG?

Podłączanie urządzenia zajmuje niewiele czasu, ogranicza się jedynie do przymocowania kilku elektrod do klatki piersiowej pacjenta. Jest to bardzo szybki, nieinwazyjny i przede wszystkim bezbolesny proces. Podczas trwania badania należy swobodnie wykonywać swoje codzienne czynności – jest to możliwe bez żadnych przeszkód, ponieważ urządzenie w żaden sposób nie krępuje ruchów. Z tego powodu nie ma obaw, aby wykonywać nieco bardziej wymagające fizycznie aktywności np. uprawianie sportu. Jest to wręcz wskazane. W tym czasie powinno się także prowadzić dzienniczek aktywności, w którym pacjent opisuje wszystkie wykonywane przez niego w danym czasie czynności. Powinny też znaleźć się tam informacje dotyczące samopoczucia, odczuwanego bólu etc. Jest to bardzo ważne, ponieważ dzięki niemu lekarz będzie mógł lepiej zinterpretować wyniki porównywając daną czynność z zapisaną w tym samym czasie pracą serca.

Jak przygotować się na badanie Holterem EKG?

Często pacjenci zastanawiają się jak przygotować się do tego badania. Przed wizytą przede wszystkim ważne jest, aby skóra na klatce piersiowej była czysta i sucha. Oznacza to, że w tym dniu nie należy stosować żadnych balsamów czy kremów. W przypadku osób ze sporym owłosieniem w miejscu zakładania elektrod, pacjent może zostać poproszony o jego zgolenie. Poza tym badanie to nie wymaga większych przygotowań.

Na co uważać podczas badania Holterem EKG?

Ze względu na to, że ma ono za zadanie obserwować pracę serca podczas wykonywania codziennych czynności, powinni oni wykonywać swoje codzienne obowiązki praktycznie nie zwracając uwagi na urządzenie. Jedynym ograniczeniem jest unikanie kontaktu z wodą i nieużywanie koców i poduszek elektrycznych, aby nie uszkodzić Holtera. Należy także uważać w trakcie ubierania się – podczas tej czynności może dojść do przypadkowego odpięcia się elektrod, co prowadzi do przerwania zapisu. Warto także podkreślić, że absolutnie nie można także samemu obsługiwać urządzenia. Próby samodzielnego “majsterkowania”, a tym bardziej ściągania i ponownego zakładania, mogą nie tylko wpłynąć negatywnie na wyniki badania, ale także uszkodzić urządzenie. Holter EKG to specjalistyczny sprzęt medyczny, który powinien być obsługiwany przez profesjonalistów. Wyjątkiem jest naciśnięcie specjalnego przycisku, kiedy pojawia się arytmia lub odczuwalny jest ból w klatce piersiowej.

Analiza danych uzyskanych z badania

Analizą informacji uzyskanych z badania zajmuje się lekarz, zazwyczaj na kolejnej wizycie. Dane pozyskane z urządzenia są przesyłane do komputera. Tam poddaje się je automatycznej analizie. Program oblicza zbiorcze statystyki wygrywając jednocześnie obszary, które mogą wykazywać nieprawidłowości i mogą wymagać dogłębnej analizy przez profesjonalistów. Na podstawie przedstawionych wyników lekarz dokonuje raportu, który następnie jest przedstawiony pacjentowi. Zawiera on zazwyczaj interpretację danych uzyskanych podczas badania i dalsze zalecenia.

Call Now Button

Adres:

ul. Morgowa 4 04-224 Warszawa woj. mazowieckie

Kontakt:

+48 22 844 30 30 viridian@viridian.com.pl Kontakt Polityka prywatności Blog

Godziny przyjęć:

pon-pt 8:00-16:00

Copyright © Viridian Polska Sp. z o.o.