Wyposażenie prywatnego gabinetu lekarskiego – co powinno zawierać?

maszyna do ekg TC20 3

Prywatne gabinety lekarskie stanowią alternatywę dla publicznych przychodni i ośrodków opieki zdrowotnej. Jednak prowadzenie takiej placówki wymaga przestrzegania określonych przepisów. Dotyczą one m.in. warunków lokalowych, jakie należy spełnić, aby rozpocząć świadczenie usług leczniczych. Z tego artykułu dowiesz się, jakie powinno być wyposażenie gabinetów lekarskich niepublicznych.

Prywatny gabinet lekarski – wymagania lokalowe

Ogólne informacje dotyczące wymagań lokalowych prywatnych gabinetów lekarskich oferujących usługi z obszaru podstawowej opieki zdrowotnej oraz gabinetów specjalistycznych określa art. 22 ustawy z dnia 15 kwietnia 2011 roku o działalności leczniczej. Z kolei szczegółowe wytyczne zapisane są w Rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 26 marca 2019 roku w sprawie szczegółowych wymagań, jakim powinny odpowiadać pomieszczenia i urządzenia podmiotu wykonującego działalność leczniczą.

Zgodnie z ustawą i rozporządzeniem prywatne gabinety lekarskie mogą znajdować się w zespole budynków, samodzielnym obiekcie budowlanym, a nawet w mieszkaniu. W ostatnim przypadku konieczne jest odizolowanie go od innych pomieszczeń i wyodrębnienie przestrzeni sanitarnej. Gabinet lekarski musi spełniać określone wymogi instalacyjne i higieniczne. Powinny znajdować się w nim:

  • umywalka z baterią,
  • dozownik z mydłem,
  • pojemnik na ręczniki jednorazowe,
  • dozownik ze środkami dezynfekcyjnymi,
  • kosz na odpady.

Obiekt musi mieć też dostęp do ciepłej i zimnej wody. Wyposażenie gabinetu lekarskiego obejmuje również aparaturę i sprzęt medyczny, a także akcesoria i narzędzia umożliwiające wykonywanie usług zdrowotnych. Wszystkie te przedmioty muszą być certyfikowane i spełniać wymogi sanepidu.

Jak urządzić gabinet lekarski?

Podstawowym wyposażeniem gabinetów lekarskich są meble. Niezbędna jest kozetka dla pacjentów. Musi być ona wytrzymała, odporna na uszkodzenia mechaniczne oraz ścieranie, a do tego łatwa w czyszczeniu i odkażaniu. Konstrukcja kozetki powinna być metalowa i pokryta nietoksyczną farbą. Kolejnym elementem wyposażenia gabinetu lekarskiego jest fotel. Najlepiej, aby był on obrotowy i miał kółka. Nie można zapomnieć też o biurku. W prywatnych placówkach medycznych dobrze sprawdzają się modele z szufladami zamykanymi na klucz, które służą do przechowywania dokumentów i przyborów. Wymaganym wyposażeniem są także szafy lekarskie. Do przechowywania leków najchętniej wybierane są typy z przeszklonymi frontami. Z kolei do organizacji dokumentów lepiej sprawdzą się szafy kartotekowe. To jednak nie wszystkie meble, jakie powinny znaleźć się w prywatnym gabinecie lekarskim. Wyposażenie obiektu powinno obejmować również fotele lub krzesła dla pacjentów.

wyposażenie gabinetu

Gabinet lekarski – wyposażenie specjalistyczne

Do świadczenia usług medycznych niezbędne jest wyposażenie gabinetu lekarskiego w odpowiednie sprzęty. Powinny być one dostosowane do konkretnego profilu prowadzenia działalności medycznej. W związku z tym w specjalistycznych gabinetach lekarskich nie może zabraknąć fotela zabiegowego (np. stomatologicznego, laryngologicznego, okulistycznego czy ginekologicznego). Kolejnym przydatnym elementem jest stolik zabiegowy. Wykorzystywany jest on do przechowywania narzędzi oraz akcesoriów medycznych. Musi być on higieniczny i odporny na substancje chemiczne.

Specjalistyczne meble to tylko część rzeczy, jakie powinny posiadać prywatne gabinety lekarskie. Wyposażenie takich obiektów powinno obejmować też artykuły higieniczne i sanitarne jednorazowego użytku. Mowa tu m.in. o podkładach higienicznych (foliowych, papierowych i celulozowych), prześcieradłach, okryciach na stoły zabiegowe, rękawiczkach medycznych, maseczkach, a także strzykawkach i igłach.

Wyposażenie gabinetu lekarskiego – podsumowanie

Wyposażenie prywatnego gabinetu lekarskiego wymaga znajomości przepisów oraz stosowania się do nich. W trakcie urządzania lokalu warto sięgać po solidne produkty znanych i cenionych firm. Trzeba też pamiętać o tym, aby wszystkie meble, narzędzia i akcesoria były trwałe, higieniczne i odporne na różne czynniki, w tym uszkodzenia mechaniczne i chemikalia.

Call Now Button

Adres:

ul. Morgowa 4 04-224 Warszawa woj. mazowieckie

Kontakt:

+48 22 844 30 30 viridian@viridian.com.pl Kontakt Polityka prywatności Blog

Godziny przyjęć:

pon-pt 8:00-16:00

Copyright © Viridian Polska Sp. z o.o.