Elementy wyposażenia szpitala i oddziału intensywnej terapii

lekarze pchający łóżko

Duży wpływ na prawidłowe funkcjonowanie każdego szpitala oraz oddziału intensywnej terapii ma odpowiednie wyposażenie. Wszystkie elementy znajdujące się w placówkach medycznych muszą być bezpieczne dla pacjentów i lekarzy, a do tego powinny umożliwić ratowanie zdrowia i życia osób chorych. Co wchodzi w skład podstawowego wyposażenia szpitali i klinik? Jakie urządzenia medyczne muszą znaleźć się na oddziale intensywnej terapii? Na te pytania odpowiemy w tym wpisie.

Jakie znaczenie ma wyposażenia szpitala i oddziału intensywnej terapii?

Wyposażenie szpitali i klinik, w tym oddziału intensywnej terapii odgrywa kluczową rolę w zapewnieniu wysokiej jakości opieki zdrowotnej. Nowoczesne sprzęty poprawiają bezpieczeństwo pacjentów i zwiększają efektywność pracy personelu, a to przekłada się na lepszą skuteczność leczenia. Dobre wyposażenie klinik lub szpitali podnosi też prestiż placówki, a to przyciąga wykwalifikowanych lekarzy, a także skłania nowych pacjentów do skorzystania z usług medycznych.

Podstawowe elementy wyposażenia szpitali i klinik

Aby w szpitalach i klinikach można było skutecznie pomagać osobom chorym, muszą być one wyposażone w odpowiedni sprzęt medyczny. Do podstawowych elementów zalicza się łóżka (standardowe, elektryczne i specjalistyczne), narzędzia diagnostyczne (aparaty rentgenowskie, tomografy komputerowe, aparaty EKG i USG), urządzenia do monitoringu parametrów życiowych pacjentów, sprzęty chirurgiczne, dezynfekujące i sterylizujące oraz laboratoryjne, aparatura do transfuzji krwi, a także systemy informatyczne, zarządzania odpadami medycznymi i ochrony przed infekcjami. Należy podkreślić, że wymogi związane z wyposażeniem klinik i szpitali mogą różnić się od siebie, w zależności od rodzaju placówki oraz specyfiki przeprowadzanych tam usług.

Wyposażenie oddziału intensywnej terapii

Oddział intensywnej terapii to szczególne miejsce w każdym szpitalu, ponieważ tam leczy się pacjentów, którzy znajdują się w najcięższym stanie. W związku z tym powinny znaleźć się tam urządzenia umożliwiające stałe monitorowanie i podtrzymywanie funkcji życiowych osób chorych. Do obowiązkowego wyposażenia oddziału intensywnej terapii zalicza się łóżka medyczne na OIOM. Ponadto muszą znaleźć się tam:

  aparaty do pomiaru tętniczego ciśnienia krwi, elektryczne ssaki medyczne, sprzęt do pomiaru rzutu serca, zewnętrzne stymulatory, bronchofiberoskop, aparaty do maszynowej hemofiltracji lub hemodializy, aparaty RTG (przyłóżkowe), aparaty do sprawdzania wewnątrzczaszkowego ciśnienia, defibrylatory z opcją wykonywania kardiowersji.

Co więcej, wyposażenie oddziału intensywnej terapii powinno obejmować także sprzęt do pomiaru krytycznych parametrów laboratoryjnych – np. hemoglobiny, elektrolitów, mleczanów czy glukozy, a także pompy infuzyjne, czyli urządzenia do podawania leków.

Jak powinno być wyposażone stanowisko intensywnej terapii?

wyposażenie oddziału intensywnej terapi

Istnieją szczegółowe wytyczne, które regulują, jak musi być wyposażone stanowisko intensywnej terapii. Zgodnie z zaleceniami Unii Europejskiej wszystkie łóżka medyczne muszą mieć dostęp do:

 • 4 gniazdek tlenu,
 • 16-20 gniazdek elektrycznych,
 • 3 gniazdek ze sprężonym powietrzem i ujemnym ciśnieniem.

Wszystkie stanowiska intensywnej terapii powinny mieć przypisany system monitorujący. W szpitalach i klinikach często wykorzystuje się układ modułowy, ponieważ zapewnia on dużą elastyczność, daje możliwość dostawienia innych podzespołów i pozwala dopasowywać aparaturę do konkretnego przypadku. Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Zdrowia wymagane wyposażenie stanowiska intensywnej terapii to:

 • respirator z opcją regulowania stężenia tlenu,
 • respirator transportowy,
 • źródło powietrza, tlenu i próżni,
 • zestaw do wentylacji i intubacji,
 • urządzenie do przetoczeń płynów,
 • pompy infuzyjne,
 • pulsoksymetr,
 • kardiomonitor,
 • kapnograf,
 • fonendoskop,
 • aparat do pomiaru ciśnienia krwi,
 • materac do ogrzewania pacjentów.

Wyposażenie szpitala – podsumowanie

Odpowiednie wyposażenie szpitala oraz oddziału intensywnej terapii ma ogromne znaczenie w leczeniu pacjentów. Nowoczesne sprzęty medyczne pozwalają skuteczniej ratować osoby chore, w tym te w stanie krytycznym. Dobre wyposażenie nie tylko zapewnia bezpieczeństwo pacjentom, lecz również poprawia efektywność pracy personelu szpitala lub kliniki. Dzięki wysokiej jakości urządzeniom zwiększa się także prestiż placówki medycznej.

Call Now Button

Adres:

ul. Morgowa 4 04-224 Warszawa woj. mazowieckie

Kontakt:

+48 22 844 30 30 viridian@viridian.com.pl Kontakt Polityka prywatności Blog

Godziny przyjęć:

pon-pt 8:00-16:00

Copyright © Viridian Polska Sp. z o.o.