Jak i czym mierzyć ciśnienie krwi?

pomiar ciśnienia krwi

  1. Pomiar ciśnienia krwi – co oznacza?
  2. Jak prawidłowo zmierzyć ciśnienie?
  3. Jak poprawnie odczytać wyniki pomiaru
  4. Pomiary ciśnienia – podsumowanie

Pomiar ciśnienia tętniczego można przeprowadzić samodzielnie w domu za pomocą ciśnieniomierza. Czynność ta pozwala ocenić, z jaką siłą krew pompowana przez serce napiera na ścianki tętnic i żył. Regularnie wykonywane pomiary ciśnienia umożliwiają określenie stanu układu krążenia. Co więcej, badanie to stanowi podstawę w rozpoznaniu nadciśnienia tętniczego. Z tego artykułu dowiesz się, na czym polega mierzenie ciśnienia i jak wykonywać tę czynność, aby wyniki były wiarygodne. Zapraszamy!

Pomiar ciśnienia krwi – co oznacza?

Jedną z podstawowych czynności, jaką możesz przeprowadzić samodzielnie w domu w celu dbania o własne zdrowie, jest pomiar ciśnienia krwi. Co oznacza to badanie? W ten sposób możliwe jest uzyskanie informacji na temat tego, jakie ciśnienie wywiera krew pompowana przez serce na ściany naczyń krwionośnych. Wyniki podawane są za pomocą dwóch wartości – ciśnienia skurczowego i rozkurczowego. Do pomiaru ciśnienia tętniczego niezbędne jest specjalne urządzenie – ciśnieniomierz. Możesz go nabyć w sklepie ze sprzętem medycznym lub aptece.

Jak prawidłowo zmierzyć ciśnienie?

Zastanawiasz się nad tym, jak wykonać pomiar ciśnienia krwi? Badanie to wydaje się proste, jednak łatwo popełnić błędy, przez które uzyskane wyniki nie będą wiarygodne. W związku z tym niezbędne jest prawidłowe przygotowanie się do pomiaru ciśnienia tętniczego krwi. Na około 30 minut przed badaniem nie należy spożywać jedzenia, kawy, herbaty, alkoholu i napojów energetycznych. Nie zaleca się również palenia papierosów, zażywania leków i innych substancji, które zwiększają aktywność serca. Przed pomiarem ciśnienia wskazane jest wyciszenie się i ograniczenie aktywności ruchowej. Najlepiej jest usiąść i zrelaksować się przez kilkanaście minut przed badaniem. Dobrym pomysłem jest też opróżnienie pęcherza moczowego. Ważne jest również to, aby pomiar ciśnienia krwi przeprowadzać dwa razy dziennie – rano i wieczorem o stałych godzinach.

W celu zmierzenia ciśnienia należy przyjąć pozycję siedzącą z oparciem. Na rękę niedominującą (u osób praworęcznych na lewą i odwrotnie) trzeba założyć mankiet (odpowiednio dopasowany do średnicy ramienia) i zapiąć w taki sposób, aby zmieściły się 2 palce. Wspomniany element ciśnieniomierza powinien zostać umieszczony około 2-3 cm od łokcia. Dobrze by było, aby w trakcie badania ręka była wyprostowana i oparta o stabilne podłoże, natomiast ramię znajdowało się na wysokości serca. Następnie trzeba rozluźnić rękę i włączyć urządzenie. Podczas pomiaru ciśnienia tętniczego krwi nie zaleca się rozmawiać. Całe badanie nie zajmuje dużo czasu i po chwili wyniki można zapisać w dzienniczku. Za każdym razem warto przeprowadzić dwa pomiary ciśnienia w odstępie kilku minut.

Jak poprawnie odczytać wyniki pomiaru?

W zależności od modelu ciśnieniomierza po pomiarze ciśnienia krwi urządzenie wyświetla 2 lub 3 parametry. Pierwsza wartość dotyczy ciśnienia skurczowego. Optymalna wynosi 120, aczkolwiek wynik nieprzekraczający 140 uznawany jest za prawidłowy. Druga wartość informuje o ciśnieniu rozkurczowym. W tym przypadku optymalny wynik to 80. Jednak minimalnie wyższa wartość (do 90) nie powinna niepokoić. Ostatni wynik dotyczy ilości uderzeń serca na minutę. Prawidłowa wartość tego pomiaru oscyluje w granicach 70-80 uderzeń. Należy pamiętać, że przedstawione wyniki uznawane są za normę u zdrowych osób, a wpływ na nie ma wiele czynników.

Pomiary ciśnienia – podsumowanie

W przypadku uzyskania wyników przekraczających normy przyjęte przez WHO (Światowa Organizacja Zdrowia) konieczne jest zgłoszenie się do lekarza. Przeprowadzi on w gabinecie pomiar ciśnienia krwi i ewentualnie zleci inne badania, jeśli występują objawy wskazujące na nadciśnienie tętnicze. Jeżeli zależy Ci na zdrowiu, regularnie wykonuj pomiary ciśnienia. Urządzenia do tego typu badań znajdziesz w aptekach lub sklepach ze sprzętem medycznym.

Call Now Button

Adres:

ul. Morgowa 4 04-224 Warszawa woj. mazowieckie

Kontakt:

+48 22 844 30 30 viridian@viridian.com.pl Kontakt Polityka prywatności Blog

Godziny przyjęć:

pon-pt 8:00-16:00

Copyright © Viridian Polska Sp. z o.o.